.

Je nám ctí, že pozvání Mladých diplomatů na simulaci Evropského parlamentu přijala Mgr. Ing. Jana Němcová, regionální koordinátorka informačních aktivit o Evropské unii.

Našim delegátům jste představila fungování, aktivity a další služby Eurocenter. Co byste všem účastníkům ještě vzkázala?

Plodná jednání a aby se snažili dosáhnout kompromisu. Určitě to pro ně bude znamenat přínos i do života, protože život je o kompromisech, a to nejen v politických jednání.

Mohla byste prosím shrnout, co to je Eurocentrum?

Eurocentra jsou zřizována úřadem vlády a jsou zastoupena v každém z českých krajů. Jejich hlavním cílem je informovat české občany o Evropské unii, a to v nejširší možné škále. Jedná se zejména o ekonomická a právní témata. Naše činnost obnáší i návštěvu škol, kde se snažíme vzdělávat žáky a informovat je. Navštěvujeme studenty základních a středních škol, pro vysokoškoláky máme odbornější semináře, které jsou mimo jiné určeny i pro odbornou veřejnost. Můžete nás najít na webu či na facebookovém profilu, kde najdete informace o našich akcích.

Jaký je zájem o Evropskou Unii? Jaké jsou reakce?

Řekla bych, že mladší generace je optimističtější a vstřícnější. Osobně musím říct, že z ní mám velice dobrý dojem. Na to, že podle průzkumů převládá euroskeptická nálada mezi českou veřejností, tak já to mezi mladými lidmi příliš nepozoruju. Můj pohled může být zkreslený, protože se pohybuji především mezi mladými lidmi. Přijde mi, že jsou mladí lidé názorově více flexibilní. Jsou ochotní vnímat cizí argumenty a zamyslet se nad nimi. Vědí, že polopravdy a „euromýty“ nejsou vždy takové, jak o tom mluví rodiče.

Takže někteří mladí lidé ctí názor rodičů, ale většina ne?

Leckdy se setkávám s povrchními názory a když se mladých lidí ptám do hloubky nebo se o tom bavíme více a argumentujeme, tak se nad tím zamyslí. Jsou poté vstřícnější. Z euroskeptického postoje jsou schopni se stát skoro eurooptimisty.

Jaká je nejčastější otázka, kterou pokládají novináři a studenti?

Nejvíce všechny zajímá BREXIT a dění kolem něj, takže většina přednášek se teď točí kolem BREXITU. Nedávno jsem se bavila s jednou novinářkou o tom, jak je BREXIT vnímaný českou veřejností a českými žáky, se kterými se setkáváme. Mluvili jsme o tom, jak by se mladí stavěli k potencionálnímu referendu o vystoupení České republiky z Evropské unie. Oni si uvědomují, jak velké riziko by to bylo pro Česko a jak moc jsme nesrovnatelní s Velkou Británii nejen v ekonomické oblasti. U nás by to byla opravdu katastrofa a tohle oni moc dobře vědí.

Jaký máte vy názor na BREXIT?

Myslím si, že je to hodně nešťastné pro britskou veřejnost, která byla z velké části před referendem zmanipulována. Leckdo šel volit pouze s povrchními znalostmi. Občané Spojeného království postupně během těch tří let zjišťují, že jim to přinese spíše nevýhody, ale bojí se couvnout a něco vracet. Vše záleží na tom, jak teď dopadnou volby.

Když děláte přednášky na téma BREXIT, ví studentstvo, co to BREXIT je? Nebo to napřed musíte vysvětlit?

Ten kontext až tak do hloubky neznají, ale když se řekne BREXIT, tak každý ví, o co se jedná.

Jak k tomu studenti přistupují? Souhlasí s BREXITEM nebo nesouhlasí? Jaký na to mají názor?

Říkají, že by to pro nás i pro Británii bylo nešťastné. Dneska už koluje hodně vtipů o BREXITU, takže si všichni dělají spíše legraci z toho, do jaké šlamastiky se Britové vlastně dostali.

Děkuji moc za rozhovor.

Rozhovor uskutečnila Anička Pánková, zpracovala Natalia Pěkná.