Slovenský delegát je znám svými kontroverzními výroky, které se často ostře vymezují vůči projednávaným tématům. Svými mnohdy nevhodnými poznámkami se staví do pozice klerofašisty, xenofoba a komunisty. Tato kombinace zdá se nemožná, avšak tento muž mnoha tváří zjevně nemá hranice. Moudry, jež ho provází jeho poslaneckým životem, baví celý výbor SEDE, a dokonce i všechny ostatní nezúčastněné subjekty prostřednictvím našich minutek.

Delegát, jenž dokáže jedním dechem vykřikovat, že komunismus funguje a u toho, div, v jedné ruce nedrží SAVO a v druhé migranta, musí mít opravdu tuhý kořínek.

Komunismus funguje. „Milujte komunismus, protože komunismus miluje vás!“ to byl jeden z vašich prvních výroků na půdě Evropského parlamentu. Nemyslíte si, že váš projev byl poněkud afektovaný?

Paní redaktorko, podívejte, začátky byly začátky, teď je teď. Já myslím, že nemá cenu se k tomu nějak vracet.

Výrok znějící: „Řecký gyros není dostatečně evropský, je to multikulturní paskvil!“ jste řekl při včerejším jednání. Nepřijde vám to vůči Řecku nefér?

Ne, to není nefér. Řecký gyros je opravdu paskvil a kulturní mišmaš. Vlastně to ani není řecký pokrm, pochází z Turecka a Řekové si jej přivlastnili. Za evropský bych ho rozhodně nepovažoval.

„Já nejsem rasista, ale kulturní xenofob!” výrok, jež jste řekl též včera na jednání. Můžete prosím vysvětlit, jak jste to myslel? Mimochodem, věděl jste, že slovo „xenofobie“ pochází z řečtiny?

Ano, tak vidíme, že Řekové mají alespoň něco vlastního a není to od někoho ukradené. To je rozhodně šlechtí. Dovolil bych si vás opravit, neřekl jsem to při jednání, nýbrž při kuloární přestávce a to je důkaz toho, jaké jsou novináři skety, že mě pořád pronásledují a mají potřebu nahrávat každé mé slovo.

Při včerejším jednání na téma migrace jste pronesl dosti kontroverzní výrok vyzývající k odbarvování migrantů. O několik hodin dříve jste ale popřel jakoukoli náklonost k rasismu. Výrok jste dnes označil za bonmot. Dnes jste ale uprchlíky přirovnal k plevelu, který by se měl vytrhnout. Nebojíte se, že vás vaše květnaté metafory brzy připraví o mandát?

Víte, já jsem s tímto šel do voleb a voliči věděli, proč si mě zvolili. A ne, já nejsem rasista a jak jsem již dneska říkal, každý, kdo je alespoň tak inteligentní jako pták dodo, tak pochopil, že to byl bonmot, že jsem to nemyslel vážně. Dál bych to neřešil.

 K jakým dalším extrémistickým projevům chování se hlásíte?

Já si nemyslím, že jsem extrémista. Já pouze věřím v to, co věřím a pokud si někdo myslí, že je to extrémistické, tak je to hloupý neomarxista a nic jiné. Já nejsem extrémní, rozhodně ne.

Při včerejší tiskové konferenci se vás kolega ptal, zda znáte historický původ Slovenského štátu, jak rád svou zemi nazýváte. Odpověděl jste, že si historií vámi zastupovaného státu jste vědom, avšak to by znamenalo, že jste příznivcem klerofašismu. Nepřijde vám, že máte poněkud vyhraněné názory?

Ne, já nejsem klerofašista a jak jsem již řekl, používám to jako slovní spojení jako úplně každé jiné. To je, jako bych řekl Portugalský štát nebo Německý štát. To je terminologie a nic jiného v tom není, pouze překrucujete moje slova.

Při včerejším výroku delegáta z Bulharska „Není člověk, není problém,” jsem měla pocit, že s ním, při zhodnocení vašich preferencí, budete souhlasit. Tvrzení Bulharska jste označil za nevhodné a přirovnal jste ho k Adolfu Hitlerovi. Trpíte schizofrenií nebo jinou poruchou? Z vašich ostatních vyjádření mám totiž pocit, že vás neobměkčí ani migrační armáda pracujících andělů, jak trefně označil migraci delegát z Nizozemska.

Tak v této otázce je hned několik podpásovek. Pokusím se to nějak rozebrat. Migranti nejsou žádní andělé a rozhodně bych je takto neoznačil. Ale ano, kolega z Bulharska se opravdu vyjádřil jako Adolf Hitler. Opravdu s ním nesouhlasím, protože Adolf Hitler byl opravdu zrůda a pokud pan kolega z Bulharska se tomu fakt blíží, tak to řeknu, protože to opravdu bylo špatné.

Schizofrenií netrpím, mé názory jsou stálé. Jak jsem řekl, nejsem nacista, nejsem fašista a když se někdo chová jako fašista, tak to odsoudím. Tak by se přece měl chovat každý slušný člověk.

Víte o tom, že jste porušil § 356 Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a v případě soudního jednání vám hrozí až 3 roky odnětí svobody?

Kdy a jak jsem je porušil?

Například, když říkáte, že byste chtěl odbarvit migranty, anebo když je označíte za plevel, který by se měl vytrhnout i s kořeny.

Každý, kdo má IQ větší než 20, tak ví, že to je úplně v pořádku a že na tom není nic špatného. Prostě pokud jsou lidé přecitlivělí, tak jsou přecitlivělí a pokud nechtějí slyšet pravdu, tak mě pošlou k soudu. Ale víte co, paní redaktorko? To jsou neomarxisti. Neomarxisti mě nevolí, mě jejich názory nezajímají, já s nimi bojuji. Ale to už tak bývá, že když člověk bojuje za pravdu, tak se proti němu budou lháři spolčovat.

Žádám vás, abyste nenazývali novináře žumpou a přestal používat expresivní výroky typu „Novináře zastřelit!“ Mohli bychom vás totiž žalovat.

Víte, je možné, že výrok „Zastřelte novináře!“ opravdu přestanu používat, avšak s tou žumpou to vidím jinak. Víte, nikoho nemůžete nutit, aby neříkal pravdu. Já pravdu říkám vždycky. A pokud mi žumpa přijde jako pravda, tak to řeknu. Novináři jsou prostě hyeny, vždycky byli a vždycky budou. Podívejte se na nějaké zprávy z těch minutek. Tam nějaký novinář jasně lže, zcela jasně tam straní maďarské opici, která mě považuje za nějaké své severní teritorium. Je to maďarská opice, která neumí ani číst a novinář jí ještě straní. To je zkrátka ta žumpa, o které mluvím. Paní redaktorko, na tom není nic špatného, když člověk řekne pravdu. Když se poté ta pravda nelíbí, tak je to špatné a člověk by se měl nad sebou zamyslet. Měl by se sám sebe zeptat, jestli nedělá něco špatně, protože stranění nějakému názoru, když jste novinář, rozhodně špatné je. Určitě je pak na místě takového novináře označit za zrůdu, kreaturu, žumpu, svoloč nebo odpad. To ale vždy závisí na tom, jak se novinář chová. Když se bude chovat slušně, tak to bude dobrý novinář. Když se ovšem bude chovat špatně a bude stranit maďarské opici, tak je jasné, že bude označen hanlivě.

A zase porušujete § 356.

Myslíte maďarskou opici? Ale vždyť to je pravda. Ta ani neumí číst. To je zkrátka fakt.

Tak teda děkuji za rozhovor.

Děkuji paní redaktorko.

 

Za redakci EP Mladých diplomatů Natalia Pěkná.