Evropský parlament Mladých diplomatů 2019

O projektu

25. – 30. listopadu 2019

Plzeň

Chtěl/a by sis vyzkoušet roli evropského politika na zasedání jedné z nejdůležitějších institucí Evropské unie a rozhodovat o jejím osudu? Chtěl/a by sis o Evropské unii popovídat s někým, kdo jí skutečně rozumí, jako je třeba český europoslanec či česká europoslankyně?

Neváhej se přihlásit na náš Evropský parlament Mladých diplomatů, který pořádáme ve dnech 25. – 30. listopadu ve městě Plzni! Na konkrétní legislativě Evropské unie budeš moci pracovat několik dní, a to přímo v příslušném výboru, který si zvolíš. Program bude obohacen řadou přednášek jedinečných hostů, a to ať už z řad politiků, diplomatů či novinářů. Rozhodně se však nejedná o jen tak ledabylou simulaci – ty nejvíce inovativní nápady budeme poté prezentovat jak tuzemským, tak evropským politikům a budeme usilovat o jejich realizaci. Nejlepší delegáti poté získají možnost s námi navštívit české i evropské instituce – například samotný Evropský parlament či Poslaneckou sněmovnu Parlamentu ČR a mnohé další.

Obáváš se, že tvé znalosti či schopnosti nejsou dostačující? Ničeho se neboj! Na začátku projektu Ti fungování Evropské unie představíme, případně se budeš moci zeptat speciálního hosta, který Ti poskytne ty nejdůvěryhodnější informace.

 

Účastníci

V rámci Evropského parlamentu Mladých diplomatů 2019 budou moci studenti z celé České republiky zastávat jak roli poslanců Evropského parlamentu, tak i novinářů monitorujících jejich práci.

Poslanci a poslankyně Evropského parlamentu Mladých diplomatů

Naši europoslanci a europoslankyně budou rozděleni do dvou výborů reálně zasedajících v rámci Evropského parlamentu. Studenty projednávané body agendy tak budou reflektovat jejich zájmové oblasti mezinárodní politiky. Pro co nejvíce realistickou simulaci budou účastníci našeho projektu rozděleni do politických frakcí, a to na základě shody s myšlenkovými proudy jednotlivých frakcí.

 Novináři monitorující práci Evropského parlamentu Mladých diplomatů

Chceš ovlivnit jednání celého Evropského parlamentu Mladých diplomatů z povzdálí vypuštěním své první Fake news? A nebo si chceš zkusit poctivou novinářskou práci? Zkus si roli novináře v rámci našeho projektu a můžeš poznat různé druhy reálné novinářské práce.

Přijímací řízení

Přijímací řízení na Evropský parlament Mladých diplomatů 2019 je rozděleno do dvou částí – formální části a kvalitativní části.

První část přijímacího řízení je povinná pro všechny zájemce o účast na našem studentském vzdělávacím projektu a představuje pravdivé a úplné vyplnění všech potřebných údajů v registračním formuláři dostupném níže.

Druhá část přijímacího řízení je dobrovolná, avšak doporučená. Zájemci o účast na Evropském parlamentu Mladých diplomatů 2019 v rámci této části přijímacího řízení získají bonusové body, které jim zajistí účast v projektu či získají mandát pro zastupování jimi nejvíce preferovaného státu. K dobrovolnému splnění celé či dílčích částí kvalitativní části přijímacího řízení jsou delegáti vyzváni až po splnění formální části přijímacího řízení – vyplnění registračního formuláře.

Bonusové body mohou naši europoslanci a naše europoslankyně získat za:

– vypracování stanoviska k řešení jednoho bodu agendy z pozice státu, který nejvíce preferují pro zastupování na půdě Evropského parlamentu Mladých diplomatů,

– identifikaci a vytvoření návrhu řešení problémů, který by mohl Evropskou unii udělat ještě více přínosnější a přívětivější pro všechny Evropany,

– zaslání motivačního videa, proč by zrovna oni měli být delegátem za jimi nejvíce preferovaný stát,

– účast na některém z našich dalších projektů.

Bonusové body mohou naši novináři a naše novinářky získat za:

– vypracování práce v publicistickém stylu (článek, fejeton, zpráva, rozhovor, reportáž atd.) na jedno z témat: Nová Evropská komise již nastupuje, Rozvržení sil v Evropském parlamentu, Humanitární pomoc EU po hurikánu Dorian, Brexit, Evropská unie budoucnosti,

– identifikaci a vytvoření návrhu řešení problémů, který by mohl Evropskou unii udělat ještě více přínosnější a přívětivější pro všechny Evropany,

– zaslání motivačního videa, proč by zrovna oni měli být novinářem v rámci našeho projektu

– účast na některém z našich dalších projektů.

 

Přijímací řízení bylo uzavřeno k 15. 10. 2019. V současné době přijímáme pouze náhradníky.

 

 

Agenda

Podvýbor pro bezpečnost a obranu

– Armáda Evropské unie

– Bezpečnost v kybernetickém prostoru

– Prevence nelegálního přechodu hranice EU

 

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin

– Hrozba globálního oteplování

– Pracovní limity s přihlédnutím k genderové vyrovnanosti

– Digitalizace zdravotnictví

Praktické informace

Náklady na účast v projektu

Účast na studentském vzdělávacím projektu Evropský parlament Mladých diplomatů 2019 je zcela zdarma. Delegátům bude zajištěno jak bohaté občerstvení, komfortní ubytování, tak i doprava z místa jejich bydliště.

Registrační poplatek

Studenští delegáti nehradí žádný registrační poplatek.

Ubytování

Pro delegáty je zajištěno ubytování v *** hotelu Ibis v Plzni. Dvoulůžkové pokoje jsou vybaveny speciálně vyvinutými postelemi Sweet Bed by Ibis® pro plnohodnotný spánek. Pokoje dále nabízejí individuální klimatizaci, Wi-Fi připojení, LCD televizi s širokým výběrem šedesáti programů, fén a vlastní koupelnu s velkým sprchovým koutem.

Ubytování je zajištěno včetně bohaté snídaně formou švédských stolů.

Ubytování je pro studenské delegáty s trvalým bydlištěm mimo Plzeň zajištěno zdarma.

V případě, že máte vůli být ubytování se svým kamarádem/kamarádkou na jednom pokoji, sdělte nám to prosím s dostatečným předstihem.

Stravování

Pro všechny studentské delegáty je zajištěno bohaté občerstvení po celou dobu konání projektu. Máš-li specifické stravovací potřeby (diety), prosím, oznam nám to s předstihem, abychom pro tebe mohli zajistit plně komfortní stravování.

Výběr Tebou zastupovaného státu

V rámci registračního formuláře si vybíráš tři Tebou nejvíce preferované státy, které bys na Evropské parlamentu nejraději zastupoval. Chceš-li hájit zájmy Tvého nejoblíbenějšího státu, věnuj péči vyplnění 

Pořadatel si zároveň vyhrazuje právo přidělit delegátovi stát mimo jeho preference. Pokusíme se Ti však maximálně vyjít vstříc.

Co si vzít s sebou na parlament?

Veškeré edukační a informační materiály, blok či psací potřeby obdrží účastníci při fyzické registraci na summitu. S sebou doporučujeme hlavně notebook – v rámci projektu budete v týmech tvořit návrhy dokumentů, pro jejich budoucí úpravu doporučujeme jejich tvorbu právě na Vašich počítačích. Notebook se Ti také může hodit až budeš chtít ohromit krásnou delegátku nebo pohledného delegáta svými znalosti o Evropské unii či o politice Tebou zastupovaného státu.

Nezapomeň si s sebou však vzít všechny potřebné léky, o jejichž nutnosti užívání v průběhu programu projektu nás prosím předem upozorni. Po celou dobu konání projektu měj prosím u sebe také občanský průkaz, průkaz pojištěnce tuzemské zdravotní pojišťovny a průkaz o studiu (ISIC) – máš-li jej.

Jak se na parlament připravit?

Doporučujeme Ti nastudovat si především základní informace o politických postojích Tebou zastupovaného státu, a to především k jednotlivým bodům projednávané agendy v Tebou zvoleném výboru Evropského parlamentu Mladých diplomatů. Každý delegát od nás zároveň s předstihem obdrží „Delegátova průvodce parlamentem“, ve kterém nalezneš základní informace o Evropské unii a projednávaných bodech agendy. Doporučujeme Ti se také dopředu seznámit s jednacím řádem Evropského parlamentu Mladých diplomatů, který bude nedílnou součástí průvodce.

Dress code

Ani skuteční diplomaté nechodí k jednacímu stolu v šortkách. Doporučený dress code pro účast na našich projektech je proto Semi formal. Pánové by měli mít oblek, který nemusí být nutně tmavý, a dámy by měly sáhnout po elegantním kostýmku nebo nevyzývavých koktejlkách.

Omluva absence

Na vyžádání Ti v průběhu akce vydáme potvrzení na námi připraveném tiskopisu o Tvé účasti na našem studentském vzdělávacím projektu. Tvoji účast Ti také rádi potvrdíme do omluvného listu či na Tebou požadovaný tiskopis.

V případě, že potřebuješ pomoci s nezapočítáním účasti na našem projektu do Tvé absence, rádi na základě Tvého požadavku budeme kontaktovat vedení Tvé školy či Tvého třídního kantora a pokusíme se v této věci vyvinout maximální úsilí.

Je nutná znalost světových jazyků?
Jednacím jazykem simulovaného jednání Evropského parlamentu Mladých diplomatů i diskuzí s našimi vzácnými hosty je čeština. Výjimku bude tvořit panelová diskuze s velvyslanci členských států Evropské unie, která bude vedena v anglickém jazyce.
Pořízení foto a video dokumentace projektu

Z projektu bude pořízena volně šiřitelná foto a video dokumentace projektu. Podmínkou účasti na projektu je tedy udělení souhlasu spolku Mladí diplomaté, z.s. s pořízením foto a video dokumentace vlastní osoby delegáta.

Kdo nese odpovědnost za účastníky projektu?

Mladí diplomaté, z.s. nenesou v průběhu konání projektu za účastníky žádnou právní zodpovědnost. Všichni účastníci nesou v průběhu účasti realizace na projektu odpovědnost sami za sebe. Veškeré způsobené hmotné i nehmotné škody tak budou včetně příslušenství vymáhány po viníkovi.

V případě porušení Podmínek účasti na projektu může být zároveň účastník z projektu vyloučen.

Podmínky účastni na projektu

Podrobné podmínky účasti na projektu, se kterými musíš souhlasit pro úspěšné zařazení do přijímacího řízení, nalezneš na adrese www.mladidiplomate.com/podminky-ucasti

Partneři